poniedziałek, 23 grudnia 2013

Post na Święta


Święta w wielu domach już dawno zatraciły swój świąteczny charakter. Przestały sprawiać przyjemność, stały się natomiast smutną koniecznością. Koniecznością upieczenia wielu ciast, przygotowania wielu potraw i zakupieniu wielu prezentów. Gdzieś w tym chaosie zakupów, przygotowań, sprzątania, dekorowania  zagubiło się to co w świętach najważniejsze, świąteczny nastrój. I to nie nastrój stworzony przez zapalone świece i bogato udekorowaną choinkę, w tym roku dla odmiany bombkami w odcieniu morskim, czy specjalnie na święta zakupionym nowym serwisem w tym samym odcieniu. Święta to nie obowiązek, kto nie chce nie musi ich obchodzić, a już na pewno nie powinien tego nie robić na siłę. Święta to czas, kiedy powinniśmy zrobić coś wyjątkowego. Zapomnieć dawne urazy, popatrzeć w głąb siebie, zastanowić się nad sensem wszystkiego co robimy. Może warto coś w naszym życiu zmienić. Może nie wszystko co robimy jest ważne, może szkoda na to czasu. Święta powinny zostać w naszej pamięci jako coś wyjątkowego co będziemy pamiętać jeszcze długo po tym jak przeminą. Co zrobimy w te święta to już zależy od nas, ale nie dajmy się zwariować. Podarujmy sobie na święta spokój, miłość, uśmiech i życzliwość. Nie bądźmy zaganiani, miejmy czas na prawdziwie rodzinne, przyjacielskie spotkania bez zbędnego blichtru i przepychu, za to z poczuciem, że po świętach pozostanie w nas coś więcej niż tylko zmęczenie.

Tydzień temu przyniosłam ze strychu kartony z ozdobami świątecznymi, które niemal w całości powędrowały z powrotem na strych. To co pozostało przedstawiam na zdjęciach. Natura daje czasem więcej niż droga szklana bombka, której stłuczenie może nam zepsuć cały świąteczny nastrój.

 Miechunka, gałązki sosny i świerku, jemioła, szyszki chmielu to w większości moje świąteczne dekoracje w tym roku.
 Pudełka na ciasteczka, prezenty od męża,  (wie, że je uwielbiam) te z ciachem to tegoroczny prezent :), ciasteczka już się pieką.


Życzę Wszystkim, aby te Święta były dla Was takie jakich naprawdę chcecie. To będzie najwspanialszy prezent jaki dacie sobie, a może także waszym bliskim.

4 komentarze:

Maria z Pogórza Przemyskiego pisze...

Pięknie napisałaś, Anulko, obserwuję przedświąteczny amok, zakupy, zakupy, tłok wszędzie, a ile agresji ... wszystkiego dobrego w ten świąteczny czas życzę, pozdrawiam serdecznie.

Efka Raj pisze...

Piękne :)
Życzę spokojnych i rodzinnych Świąt.

Go i Rado Barłowscy pisze...

To, co napisałaś, jakby nam z ust wyjęte :D

Magii i cudów codziennych, a wokół tyle prostej Prawdy, ile w Was i Waszym Domu.

Pzdr.

zielononoga pisze...

Taka prawda, w całym tym komercyjnym pośpiechu zapomina się o tym co najważniejsze...my od lat staramy się świętować zupełnie po swojemu, na luzie, jak mamy ochotę to cały dzień w piżamach byle jak najwięcej czasu pobyć ze sobą, przegadać, powspominać, pośmiać się..., na stole są 3 potrawy, a nie 12, prezentów nie kupujemy. Niestety rodzina tego nie jest w stanie zrozumieć ani uszanować i od lat próbują zmusić nas do obchodzenia świąt TRADYCYJNIE, a to powoduje niepotrzebne spory w okresie kiedy właśnie tych chcielibyśmy uniknąć i mieć po prostu święty spokój...