poniedziałek, 13 grudnia 2010

GwiazdkiZawsze jak zbliżają się święta zaczynam robić papierowe gwiazdki. Właściwie to papierowe były one kiedyś, można było nawet w sklepach papierniczych dostać taśmy do ich wykonania. Największą gwiazdę zrobiłam dawno temu w pracy z papieru faksowego - zajęła całe okno!!! Dużym wzięciem cieszyła się w okresie przedświątecznym  taśma, dziurkowana około 2 cm szeroka (już zużyta) z dalekopisu (pewnie niewiele osób pamięta takie urządzenie) .Były w kolorze białym, niebieskim i różowym. Gwiazdki z tej taśmy powieszone na spinaczach ozdabiały biurowe choinki.
Teraz do robienia gwiazdek wykorzystuję wstążki takie jakich używa się w kwiaciarniach (nie może być za śliska i musi się dobrze zaginać). Najlepsza jest szeroka na 1,5 – 2 cm, ale można zrobić z każdej szerokości. Bardzo ładne są malutkie gwiazdeczki z taśmy szerokości 0,5 cm.

Jeśli ktoś chciałby zrobić taka gwiazdkę pokazuje instrukcje jej wykonania Wstążka jest po jednej stronie gładka myślę że pomoże to w składaniu


1.Ucinamy 4 paski o długości 80 cm i każdy składamy na pół

2. Wykonujemy plecionkę , może dokładnie tego nie widać, ale dwa końce wstążki wchodzą w środek złożenia.

3. 4.Ściągamy i zawijamy zaczynając od miejsca gdzie są dwa końce, i tak po kolei, jeden na drugi, a czwarty wsuwamy po spód


5.6. 7. Zaczynając od miejsca, gdzie nad paskiem jest pojedynczy pasek (nie złożony na pół) składamy po kolej 4 paski
8. tak wygląda gwiazdka po złożeniu 4 rogów


9. odwracamy gwiazdkę i to samo robimy po drugiej stronie10. przekłądamy paski, tak żeby każdy położony był na tym rogu z którego wychodzi, na fotce 9 wstążka jest gładka po przełożeniu z wzorkiem. Paski należy tak zaginać aby nie przykrywały drugiego paska.11.12. najtrudniejszy moment zrobienie pętelki, włożenie pod pasek wstazki i zaciśnięcie ( nie za mocno) 4 po obu stronach gwiazdki
Delikatnie obcinamy wystające końce i gwiazdka gotowa. Gwiazdkę można zrobić jako jednostronna, czyli pętle tylko po jednej stronie, Może wtedy służyć do ozdobienia prezentu gwiazdkowego. Spód dobrze wtedy zakleić przeźroczystą taśmą. Gwiazdki mogą też być piękna ozdobą świątecznego stołu.

Życzę pieknych kolorowych gwiazdek w każdym domu

Anula

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witaj, Anulko. Muszę dokładnie prześledzić
całą instrukcję, początek jest taki, jak w koszykach z papierowej wikliny, a resztę doczytam. Kiedyś sprzedawałam takie gwiazdki i myślałam, że to robi maszyna, a tu, proszę, rączki. Polatuje z nieba śnieżek, ptactwo urzęduje w karmniku, zwierzaki po obfitym śniadaniu
śpią jak smoki. Idą święta, idą święta...
Pozdrawiam serdecznie z ciepełkiem
Maria z Pogórza Przemyskiego

aagaa pisze...

Bardzo dokładny kursik , musze się wgłębić w wykonanie ,bo gwiazdki wychodzą super!
Pozdrawiam

Anula pisze...

Oj Oj tak idą święta, nasze pierwsze na wsi, niby w zeszłym roku tez tu bylismy , ale jeszcze nie mieszkaliśmy. Troche dla mnie smutne bo ze względu na nedokończenie remontu pzesunęlam przyjazd córki na święta Wielkanocne :( Bałam się też czy nie bedzie problemu z dojazdem. No i przez Święta pewnie będe tkwiła na Skypie.

A co do gwiazdki to starałam sie zeby instrukcja była jak najbardziej czytelna, moze ktos napisze czy udało mu sie zrobic gwiazdkę.

Marysiu, Ago dziekuję za odwiedziny :)

Anonimowy pisze...

Bardzo ładna gwiazdka! Szkoda, że dotarłam do Twojego bloga dopiero dzisiaj...ale postaram się zrobić coś może chociaż podobnego. Dam znać! Pozdrowienia:)